Testere Nasıl Bilenir?

HSS Freze Testere

Kullandığımız malzemelerin düzenli bakımı, ürünün ömrünü uzattığı için bizim iş maliyetimizi düşürür. Ayrıca bakımı yapılmamış bir ürünün çalışma verimi düşük olacağından, maliyetinizi artırır. Yani bakım yapmak size kullanımda kolaylık sağladığı gibi maliyetinizi de düşürür.
Biz bugün ki yazımızda el testeresinin bakım - tutumundan bahsetmek istiyoruz.
Testere bakım - tutumunun, sadece testerenin uç kısmıyla değil, testerenin, pala ve sap kısmı dahil tamamı ile alakalı olduğunu belirtelim ve adım adım ilerleyelim. Bileme işi ile başlayalım.

1- Testereyi sabitleyin: dişlerini bilemek istediğiniz testereyi uygun bir mengene yardımıyla sabitleyin. Sabitleme sırasında, testere dişlerinin aynı hizada olmasına önem gösterin. Eğer testereniz mengenenize büyük geliyorsa, sadece bilemek istediğiniz kısmı mengeneye yerleştirin ve bileme işi yer değiştireceği zaman, mengene pozisyonunu da değiştirin.

2- Dişleri Hizalayın: Testereyi, dişleri aynı hizada olacak şekilde sabitledikten sonra, testere diş uçları üzerinden ince bir eğe ile kibarca ve dikkatlice geçin. Bu işlem sırasında bütün dişlere eşit baskıyı uygulamaya özen gösterin.

3- Dişleri Bileyin: Daha sonra mengenenizi gevşetin ve testerenin sadece uçları dışarıda kalacak şekilde tekrar sıkıştırın. Bu sayede şekil verme işi kolaylaşacaktır. Testerenizin her iki dişi arasını, üçgen bir eğe ile hafif baskı uygulayarak tek yönlü hareket yapacak şekilde eğeleyin.(eğer eğe ile ileri-geri hareketi yaparsanız, eğeye zarar verdiğiniz gibi bileme işini de uzatmış olursunuz). Her diş arasında 60° açı olduğundan ve testere ağızları yukarı daralan üçgen şekline sahip olduğundan, üçgen şekilli eğe en iyisidir.

4- Dişleri Düzeltin: Testere dişlerinin sadece aynı yükseklikte olması yetmez. Dişlerin ayrıca aynı sırada olması gerekir. Kullanım sonrasında dişlerin bir kısmı yamulmuş, sağa-sola eğilmiş olabilir. Testerenizi elinize alarak, göz terazisi ile eğik dişleri tespit edin. Daha sonra bu uçları diğerleriyle aynı sıraya sokun. (Göz terazisi testereyi elimize alıp yatay, tıpkı nişan alır gibi tutarak, tek göz ile dişlerin sırasını kontrol etmektir.)

5- Diş arkasını ayarlayın: Testere dişi bilemenin en son adımı ise diş sırtını düzeltmektir. Testereler tiplerine göre sırt açılarında farklılık gösterebilir. Mesela çapraz kesim testeresi için sırt açısı 70° iken, bıçkı testere sırt açısı 90°dir. Sırt bileme işlemini yaparken diş bileme işlemini yaptığınız yönün tersinden yapmanız gerekir. Kendiniz mengenenin diğer tarafına geçebilir veya testerenin yönünü değiştirebilirsiniz.

6- Testere sapını sıkın: ilk 5 adımda bileme işini tamamladık. Artık sıra diğer bakımlarda. Testerenin sapının gevşemiş olduğunu düşünüyorsanız sapını uygun anahtar ile sıkın.
Testereniz artık daha keskin olarak çalışacaktır. Şimdiden hayırlı olsun.
Ayrıca testerenizin daha uzun ömürlü olması için bir iki tavsiye daha vermek isteriz. Öncelikle kullandıktan sonra dişlerini koruyacak şekilde yerine kaldırmanız gerekir. Testereyi bir karton ile sarıp saklamak yeterli olacaktır. Ayrıca her kullanımdan önce testereyi yağlı bir bez ile silmeniz paslanmayı çok önemli şekilde önler. Bu bilgiler de umarız ki işinize yarar.

Görüşlerinizi ve tavsiyelerinizi yorumda belirtmekten çekinmeyin.